Co studiować, jeśli marzymy o karierze za granicą?

kobieta pracująca przy laptopie

Wiele osób, które kończą szkołę średnią, marzą o tym, by wyjechać z kraju i robić karierę poza granicami Polski. Kuszą nas wyższe zarobki, lepsze perspektywy rozwoju kariery czy warunki życia. Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd, warto skończyć studia, które pozwolą nam lepiej poradzić sobie na rynku pracy. Sprawdźmy więc, jakie kierunki warto ukończyć, jeśli marzymy o karierze za granicą.

Filologia języka obcego

Jeśli jesteś pasjonatem jednego z krajów, interesuje cię jego kultura oraz literatura, a przy tym czujesz, że chciałbyś w nim zamieszkać, studiowanie filologii to dobry pomysł, który może pomóc ci w spełnieniu marzenia.

Filologia języka obcego to doskonały sposób na to, by nie tylko nauczyć się płynnie w nim wypowiadać, ale również zdobyć cenną wiedzę na temat kraju (lub krajów), w którym jest używany. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, nie mają problemów z komunikacją za granicą oraz bardzo często znajdują dobrze płatne, stałe zatrudnienie w mediach, redakcjach, strukturach unijnych, czy przedsiębiorstwach prowadzących międzynarodową działalność.

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to jeden z kierunków, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest też ciekawą propozycją dla osób, które noszą się z zamiarem podjęcia zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Daje bowiem sporo możliwości zdobycia zatrudnienia. Absolwenci, którzy ukończyli stosunki międzynarodowe, często znajdują pracę w instytucjach unijnych, placówkach dyplomatycznych, mediach, instytucjach kultury oraz w międzynarodowych korporacjach.

Stosunki międzynarodowe to dobry wybór szczególnie dla tych, którzy interesują się zależnościami pomiędzy państwami, aktualnymi wydarzeniami, polityką oraz współpracą międzynarodową. Studiowanie tego kierunku to szansa na poznanie języka, branie udziału w ciekawych projektach, wyjazdach i wymianach studenckich. To również sposób na poszerzenie swoich horyzontów oraz lepsze poznanie poszczególnych krajów i warunków życia, jakie oferują.

Informatyka oraz inne kierunki z branży

W wielu krajach Europy istnieje ogromne zapotrzebowanie na informatyków, programistów oraz specjalistów z zakresu nowych technologii. Osoby, które studiują tego typu kierunki, często otrzymują atrakcyjne propozycje zatrudnienia już podczas trwania studiów.

Dlatego też osoby, które nie mają problemów z analitycznym myśleniem, interesują się nowymi technologiami oraz informatyką, z powodzeniem mogą wybrać jeden z kierunków związanych z branżą IT. Jeśli połączymy to z nauką języka obcego oraz zdobywaniem doświadczenia (np. podczas wyjazdów studenckich czy praktyk) możemy mieć pewność, że znalezienie dobrej posady zarówno w kraju, jak i za granicą, nie będzie dla nas żadnym problemem.

A zatem, jeśli marzymy o karierze poza granicami naszego kraju, warto odpowiednio się do niej przygotować. Ukończenie perspektywicznego kierunku studiów sprawi, że będziemy pracownikiem, który jest atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy. Dlatego też decyzji o wyjeździe nie warto podejmować pochopnie.