Czy zbiorniki na benzynę muszą być atestowane?

Duże zbiorniki na benzyne po atestach

Artykuł partnera.

Magazynowanie benzyny jest szczególnie popularne wśród właścicieli różnorodnych firm i przedsiębiorstw, a także gospodarstw rolnych, które na co dzień korzystają z dużych pojazdów oraz maszyn budowlanych i rolniczych. Ze względu na specyfikację substancji, musi być ona magazynowana w specjalnie przeznaczonych do tego zbiornikach. Zastanawiasz się, czy muszą być one atestowane? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Budowa zbiorników na benzynę

Przepisy prawne wyznaczają normy i wymagania dotyczące składowania benzyny. Substancja tego typu powinna być przechowywana w specjalnie przeznaczonych do tego zbiornikach na paliwo o konstrukcji dwupłaszczowej. Są one wykonane z dwóch warstw polietylenu, czyli tworzywa sztucznego odpornego na korozję, działanie wysokich temperatur czy promieniowania UV. Pomiędzy nimi znajduje się wolna przestrzeń, do której, w razie pojawienia się ewentualnej nieszczelności, wycieka paliwo. Tym samym ciecz wciąż zostaje wewnątrz zbiornika, nie stanowiąc zagrożenia dla osób przebywających w jego otoczeniu oraz dla środowiska naturalnego. Dodatkowo producenci zbiorników oferują specjalne wanny wychwytujące, które zbierają rozlewającą się substancję, zapobiegając jednocześnie niekontrolowanemu wyciekowi. Każdy zbiornik na benzynę powinien być ponadto wyposażony we wlew umożliwiający podpięcie węża dystrybucyjnego, a także w czujnik napełnienia czy pistolet nalewowy, a w niektórych z nich warto dodatkowo zainstalować elektroniczny czujnik przecieku.

Czy wszystkie zbiorniki na benzynę muszą być atestowane?

Atest na zbiorniki na benzynę jest potwierdzeniem faktu, iż wyroby zostały wykonane przy użyciu materiałów najwyższej jakości, gwarantujących maksymalną szczelność, trwałość, a przede wszystkim – zgodność z aktualnie obowiązującymi normami. Jest on więc niezbędny zarówno w przypadku zbiorników, w których magazynowana jest benzyna przeznaczona na własny użytek, jak i w przypadku tych, w których substancja składowana jest w celach komercyjnych. Warto podkreślić, że niektóre przepisy różnią się od siebie w zależności od pojemności zbiornika i tym samym ilości magazynowanej benzyny. Jak mówi nam pracownik firmy MiM Zbiorniki, producenta zbiorników na paliwa i chemikalia:

Zbiorniki na benzynę powinny zostać sprzedawane wraz z poświadczeniem wytwórcy, deklaracją zgodności z normą unijną, dokumentacją techniczno-ruchową, a także z tabliczką z numerem seryjnym. Ponadto do modeli o pojemności od 2500 do 5000 l dodatkowo musi zostać dołączona dokumentacja będąca świadectwem przeprowadzenia próby szczelności, a także potwierdzenie rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. W przypadku użytkowania zbiorników powyżej 5000 l wymagana jest także zgoda na eksploatację.

Choć przepisy i wymogi dotyczące specyfikacji zbiorników na benzynę mogą wydawać się surowe, ryzyko wystąpienia pożaru lub skażenia wód gruntowych w przypadku odpowiedniego magazynowania substancji jest znikome. Ich nieprzestrzeganie wiąże się więc z karami finansowymi, a w niektórych przypadkach – nawet z aresztem.