Odpowiednio przeprowadzona socjalizacja organizacyjna pozwala w optymalny sposób przygotować nowo zatrudnioną osobę do pracy. Onboarding nie musi jednak bazować na szablonowych rozwiązaniach. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić proces z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i nietypowych metod.
Aplikacja onboardingowa
Oprogramowanie bazuje na modelu 4C – culture, connections, clarification, compilance. W aplikacji wykorzystano ponadto nowoczesną grywalizację i automatyczną komunikację wspomaganą Sztuczną Inteligencją. Aplikację wsparto również gotowymi formularzami – RODO, PIT-2, wnioskami o sprzęt wraz z wydrukiem. Program umożliwia podpisywanie wszystkich niezbędnych dokumentów z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Aplikacja monitoruje również opinie nowo zatrudnionego pracownika na temat całego procesu socjalizacji organizacyjnej. W oprogramowaniu rolę mentora pełni specjalny bot, który egzekwuje wykonanie zadań służbowych. Aplikację wyposażono także w personalny kokpit z funkcjonalnym harmonogramem onboardingu. Oprogramowanie stanowi zatem funkcjonalny zestaw kilku, nietypowych elementów skutecznej i efektownej socjalizacji organizacyjnej.
Welcome pack
Wiele firm, przygotowując zestaw powitalny, bazuje na sprawdzonych produktach. Notatnik, długopis i kubek dla wielu osób są jednak sztampowymi gadżetami, stanowiącymi dowód na to, iż przedsiębiorstwo nie podchodzi indywidualnie do nowych członków swojego zespołu. Przygotowując welcome pack, warto więc postawić na nietypowe rozwiązania. Mogą to być proste elementy garderoby, których kolorystyka będzie nawiązywać do barw wykorzystanych w logo firmy. Świetnie sprawdzą się również gadżety technologiczne. Alternatywne rozwiązanie stanowi kalendarz wzbogacony ironicznymi aforyzmami i śmiesznymi rysunkami przełożonego.
Culture book
Przewodnik po firmie stanowi cenne kompendium wiedzy dla każdego, nowo przyjętego pracownika. Dzięki książce przyjęta osoba z łatwością będzie mogła wdrożyć się w działania firmy i zespół, tworzący strukturę przedsiębiorstwa. Przygotowanie culture book warto zlecić członkom działu HR, którzy podejmą współpracę z pracownikami z innych sektorów. Książkę można stworzyć w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie pozwoli na regularną aktualizację kompendium.
Wdrażając nowego pracownika do firmy, warto wykorzystywać niekonwencjonalne instrumenty. Szczegółowe informacje na ich temat, można zaczerpnąć, zapisując się do Akademii Onboardingu.