Co można załatwić u notariusza?

Stempel na biurku u notariusza

Artykuł partnera.

Notariusz to osoba, która może poświadczyć ważność i prawdziwość wybranych dokumentów. Jest to zawód zaufania publicznego, co oznacza, że specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa i nie może wprowadzać klientów w błąd. Najczęściej do notariusza zgłaszają się osoby, które chcą sporządzić akt notarialny, testament lub ważną umowę biznesową. A co jeszcze można załatwić u notariusza?

Czym zajmuje się notariusz?

Przeprowadzenie poszczególnych czynności notarialnych wymaga posiadania odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. Notariusz musi wiedzieć, gdzie szukać istotnych informacji oraz jak potwierdzić wszystkie zawarte w umowie dane. Sporządzone przez notariusza dokumenty mają określone skutki prawne i są wiążące dla obu stron.

Do jego obowiązków należy między innymi:

  • przygotowanie aktów notarialnych
  • spisywanie protokołów
  • spisanie intercyzy
  • spisanie testamentu
  • przyjmowanie oświadczeń
  • składanie wniosków
  • przyjmowanie na przechowywanie niektórych dóbr

Notariusz tworzy dokumenty, które obligują obie strony do podjęcia określonych czynności. Taki akt prawny jest podstawą do wszczęcia postępowania cywilnego, jeśli ktoś nie wywiąże się ze swoich obowiązków. Dlatego zgłoszenie się do notariusza powinno być świadomą i przemyślaną decyzją, szczególnie jeśli sprawa dotyczy zakupu lub sprzedaży mienia.

Kiedy wizyta u notariusza jest niezbędna?

W polskim prawie istnieje wiele sytuacji, które wymagają wizyty u notariusza. Klienci często potrzebują upoważnić bliską osobę do załatwiania za nich ważnych, urzędowych spraw, gdy znajdują się za granicą. Do notariusza trzeba się też zgłosić w przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej. W takim wypadku to bardzo ważne, by ustalenia między małżonkami zostały precyzyjnie spisane przez osobę, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W kancelarii notarialnej można także stworzyć testament, którego nikt nie będzie mógł podważyć lub zakwestionować jego wiarygodności. Akty notarialne są również wymagane podczas powoływania różnego rodzaju spółek. Podpis notariusza na wybranym akcie prawnym stanowi poświadczenie jego ważności, a także wykonalności.
Obowiązkiem notariusza jest sprawdzenie poprawności podanych przez strony danych. Transakcje zawierane z udziałem tego specjalisty są w pełni bezpieczne. Na spotkanie z notariuszem warto umówić się z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, żeby zdążyć, przygotować wszystkie wymagane dokumenty. Specjalista może pomóc klientowi w pozyskaniu niektórych informacji. Ważne, by o niczym nie zapomnieć, ponieważ bez kompletu danych dokument nie zostanie sporządzony.

Potrzebujesz dobrego notariusza, sprawdź: https://notariusznosek.pl/