Przedsiębiorcy branży TSL są zmuszeni do przestrzegania wielu skomplikowanych przepisów prawa transportowego. Liczne regulacje prawne, problemy z kadrą pracowniczą, awariami pojazdów, albo ze skomplikowanym procesem zarządzania firmą, mogą przytłoczyć nie jednego z nich.
Prawo transportowe
Prawo transportowe w Polsce zdefiniowane jest zarówno jako przepisy dotyczące przewożenia rzeczy i przemieszczania się osób, jak i zbiór unormowań organizacji transportu. Oznacza to, że nie posiadamy jednolitej regulacji prawnej, która obejmowałaby różne gałęzie transportu, a przepisy prawa transportowego rozproszone są w różnych ustawach, należących do wielu dziedzin prawa, jak np. prawo cywilne (umowa przewozu), administracyjne (uprawnienia kierowców). Działy prawa transportowego możemy podzielić na: prawo morskie, prawo żeglugi śródlądowej, prawo lotnicze, regulacje dotyczące transportu pocztowego, komunalnego i transportu kombinowanego.
Zagrożenia
Wydawać by się mogło, że założenie małej firmy transportowej i zatrudnienie niewielkiej ilości osób, może być złotym środkiem do łatwego wzbogacenia się. Koszty wejścia w branżę mogą wydawać się stosunkowo nie duże, biorąc pod uwagę możliwość szybkiego zysku. Mało który przedsiębiorca analizuje dogłębnie bariery i problemy, które niesie ze sobą branża transportowa. Największym zagrożeniem prowadzenia firmy transportowej jest płynności finansowa. Narażenie na wypadki losowe, zniszczenie towaru, albo środka transportu, to najczęstsze z możliwych niebezpieczeństw, które dotykają zarówno wielkich korporacji jak i małych przedsiębiorstw.
Innymi ograniczeniami, związanymi z prowadzeniem firm transportowych mogą być:
- brak jasno sprecyzowanych przepisów prawa transportowego,
- wysoki koszt transportu, niski przychód,
- pusty przewóz w drodze powrotnej,
- braki kadrowe kierowców, co prowadzi też do nieprzestrzegania dopuszczalnego czasu pracy,
- korzystanie z przestarzałych systemów, co powoduje nie efektywną organizację pracy,
- brak zleceń = brak płynności finansowej,
- awarie pojazdów,
- wypadki losowe,
- problemy z wypłatą ubezpieczenia.
Czy można zabezpieczyć się przed zagrożeniami?
Przedsiębiorcy zarządzający firmami transportowymi nie są w stanie ustrzec się przed problemami w 100%, ale każda specjalizacja niesie jakieś zagrożenia. Dlatego, warto przygotować się odpowiednio do prowadzenia swojej firmy. Czynnikami, które nie zaszkodzą, a na pewno mogą pomóc, są:
1. wprowadzenie w organizacji pracy systemu TMS.
Zadaniem takiego systemu jest automatyzowanie procesów planowania, monitorowania, rozliczania i zarządzania środkami transportu. Pozwala on na zastąpienie przestarzałych technik jak np. arkusze kalkulacyjne i wyeliminowanie marginesu błędu związanego z obliczeniami ludzi.
2. Skorzystanie z dobrego, jasno sprecyzowanego ubezpieczenia.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć wypadków losowych, dlatego ubezpieczenie, które w takich przypadkach pokryje straty i pomoże szybko zapanować nad opóźnieniem jest niezbędne.
3. Zatrudnienie doświadczonych kierowców.
4. Systematyczne przeglądy, naprawy oraz konserwacja pojazdów.