W każdym nowoczesny przedsiębiorstwie produkcyjnych o wieloetapowym procesie produkcji podstawą transportu wewnętrznego surowców, podzespołów i produktów są przenośniki taśmowe. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych rodzajów przenośników różniących się właściwościami, warunkami pracy oraz przeznaczeniem. W artykule będziemy starali się przedstawić różne typy oraz ich główne cechy wyróżniające.
Czym są przenośnik taśmowe?
Przenośniki taśmowe mogą występować jako samodzielne urządzenia w magazynach, halach produkcyjnych i sortowniach. Ich główny celem jest transport materiałów sypkich i elementów drobnych, których kształt lub forma uniemożliwia zastosowanie przenośników rolkowych, łańcuchowych lub taśmowych albo półproduktów i podzespołów jako element procesu produkcyjnego.
Napęd jaki wykorzystują przenośniki taśmowe to zazwyczaj silnik elektryczny lub wydajny elektrobęben.
Przenośniki mogą być stosowane do transportu w płaszczyźnie ale także do transportu pod kątem co pozwala na przenoszenie ładunków między różnymi poziomami budynku.
Najczęściej stosowana konstrukcja wykonywana jest z aluminium co przy prostocie budowy ułatwia montaż ale także konserwację przenośnika.
Rodzaje przenośników dostępnych na rynku
Oferta producentów przenośników jest bardzo obszerna i ściśle dostosowana do potrzeb rynku.
Rodzaje przenośników jakie najczęściej mają zastosowanie to:
- przenośniki kubełkowe,
- przenośniki taśmowe,
- przenośniki wałkowe,
- przenośniki wstrząsowe.
Przenośniki kubełkowe
Jest to grupa przenośników zaliczana do urządzeń cięgnowych a najczęściej nazywane są czerpakowymi przez wzgląd na transport dobywających się w specjalnych kubełkach czerpakach. Cięgnem może być taśma gumowa a najczęściej transportowane są materiały sypkie takie jak zboże, piasek czy miał węglowy.
Przenośniki taśmowe
To typ przenośnika cięgnowego, w których transportowany materiał spoczywa bezpośrednio na na taśmie transportującej. Znajduje zastosowanie do transportu materiałów sypkich i ładunków drobnicowych. Taśmy do przenośników mogą być wykonane z różnych materiałów a konkretniej takich jak guma, silikon, teflon, poliuretan..
Przenośnik wałkowy
To typ przenośnika bezcięgnowego. Transport prowadzony jest po wałkach wykonanych z rur stalowych osadzonych na osiach. Podczas przemieszczania materiału wałki obracają się wokół osi. Mogą posiadać napęd ale często wykorzystują naturalny pęd transportowanego materiału.
Przenośnik wstrząsowy
Ten typ przenośników wykorzystywany jest podczas transportu materiałów sypki typu węgiel. Występują w formie przenośników wstrząsowych gdzie materiał ślizga się po w korycie bez oderwania oraz wibracyjne, w których materiał od niego się odrywa.