Jakie drzewko do biura warto wybrać?

Drzewko w doniczce do biura

Od dawna wiadomo, że roślinność ma korzystny wpływ na samopoczucie człowieka. Dlatego zaczęto wprowadzać świat roślin do świata murowanego, czyli biur. Ale tu powstaje pytanie: jaki rodzaj roślinności będzie najodpowiedniejszy do pomieszczeń biurowych?

Drzewko do biura – jak zadbać o odpowiednie warunki do rozwoju rośliny i jaką wybrać?

Rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji i warunków do rozwoju. Aktualnie popularne jest komponowanie tzw. miejskich dżungli (ang. urban jungle) mających na celu stworzenie przestrzeni bogatej w roślinność. Trend ten również przeniósł się na powierzchnie biurowe. Coraz częściej, wchodząc do pomieszczeń biur, urzędów, możemy zauważyć znaczącą ilość drzewek, paproci czy kaktusów.

Jednak zanim zdecydujemy się na zakup drzewka do biura, musimy upewnić się, że nasze pomieszczenie ma odpowiednie warunki do jego wzrostu. Biura to zazwyczaj zacienione wnętrza, które, w zimie są bombardowane ciepłem z kaloryferów, zaś w lecie zalewa je fala zimnego powietrza. Nie każda z roślin jest w stanie przetrwać takie warunki.

Warto też pomyśleć o wyborze rośliny łatwej w utrzymaniu oraz mało wymagającej, tak by była w stanie przetrwać samotnie weekend. By nie zaburzyć przestrzeni w lokalu, należy odpowiednio dobrać proporcje roślin do wielkości pomieszczenia. Jeśli nasze biuro jest małym, przytulnym lokum, wybierzmy mniejszą roślinkę. Jeszcze jednym warunkiem, koniecznym przed zakupem, jest dokładne rozplanowanie ustawienia roślin. Nie możemy kupować na tak zwane “oko”, gdyż po prostu poszczególne elementy nie będą do siebie pasować.

Zalety i wady roślinności w biurze

Zielone drzewko do biura
Źródło: Pixabay.com

Dokonując wyboru roślinności do pomieszczeń biurowych, warto rozważyć rośliny doniczkowe. Takie rozwiązanie jest idealne zarówno do dużych jaki i małych lokali. Jest to łatwa metoda ze względu na możliwość szybkiego podlania roślin doniczkowych w biurze. Warto jednak pamiętać, by wybór doniczki nie zaburzył wyglądu samej rośliny. Doniczki powinny być proste i eleganckie, a przede wszystkim powinny pasować do wnętrza.

Umieszczenie roślinności we wnętrzach biurowych ma swoje zalety i wady.

Jakie? Oto one!

Zalety:

 • rośliny w biurze zapewniają oczyszczenie powietrza z toksyn,
 • kolor zielony powoduje wyciszenie organizmu i odpoczynek dla wzroku,
 • pracownicy mają lepsze samopoczucie i są bardziej kreatywni,
 • badania ukazują wpływ obecności roślin na zmniejszenie napięcia stresowego organizmu człowieka, co powoduje efektywniejszą pracę,
 • rośliny nadają oryginalny design pomieszczeniu,
 • poprawiają warunki fizyko-chemiczne,
 • rośliny mają zdolność do usuwania z powietrza szkodliwych gazów, takich jak formaldehyd, benzen czy heksan.

Wady:

 • należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu roślin,
 • w przypadku drzewek trzeba mieć na uwadze podcinanie i formowanie kształtu.

Owocowe drzewa miniaturowe – pomysł na nowoczesny design w biurze

Wybierając roślinność do naszego biura, warto zadbać o oryginalny i nowoczesny wygląd. Rośliny, nie dość, że ocieplają wnętrze to dodatkowo nadają estetyczny charakter pomieszczenia. Ciekawym pomysłem na ozdobienie surowej formy typowego biura, są owocowe drzewa miniaturowe. Nie tylko są niesamowicie oryginalną i egzotyczną ozdobą, ale mają także charakter praktyczny. Już nie trzeba organizować typowych biurowych wydarzeń jakimi są owocowe poniedziałki, wtorki, czy inne dni tygodnia.

Stawiając takie owocowe drzewo, przenosimy się w wyobraźni do sadu, w którym możemy bezpośrednio zerwać owoc z gałązki. Jest to znakomitą alternatywą owocowych dni tygodnia a zarazem designerską i nowoczesną. Co więcej, pracownicy funkcjonujący w pomieszczeniach biurowych w otoczeniu roślinności, kategoryzują swojego szefa korzystniej i przejawiają większą sympatię. Zatem warto pomyśleć nad zakupem i rozejrzeć się po ogrodniczych sklepach internetowych, które posiadają całą paletę rozmaitych drzewek owocowych, miniaturowych czy ozdobnych. Jednym z nich są https://www.podkarpackiesady.pl/pl/c/Drzewka-miniaturowe/98, które posiadają bogatą ofertę roślinności, akcesoriów ogrodniczych a nawet kawy ziarnistej. Istotną i bardzo wygodną informacją jest możliwość zamówienia, które jest realizowane jako przesyłka kurierska.

Źródła:

 • Dziedzic B., Dowody na pozytywny wpływ roślinności na pracowników biurowych w Polsce, https://dobrywzor.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/4Nature-System-Wertykalni-WP%C5%81YW-RO%C5%9ALINNO%C5%9ACI-NA-PRACOWNIK%C3%93W-BIUROWYCH_25.04.pdf,
 • Nowak J., Rośliny ozdobne – możliwości rozwoju produkcji i oddziaływanie na jakość życia, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.